Міністерство культури України

Публікації
 
 
 
   

Ольга Дмитренко

Слово Кобзаря дарувала людям...

 

 

 

Вкривається пам’ять сухим падолистом,
Літа даленіють і голос мовчить...
Вже в сни не приходить ранкове дитинство...
Лиш мамина пісня у серці звучить...
В.Крищенко  

Софія Тимофіївна Шолох, праправнучка Кобзаря, народилась далекого 1912 року у селі Керелівці у родині мірошників. За Керелівкою стояв млин, крила його видно було далеченько з шляху, що вів до Моринець і Будищ. Дід Петро Микитович Шевченко, онук по братові Тараса Шевченка, разом зі своїм братом Прокопом господарювали біля цього млина, зустрічаючи людей з ближніх сіл. Цікаво було спілкуватися з ними, бо тут можна було почути спогади, ще такі близькі і рідні, про Тараса Шевченка, котрий 1859 р. навідав свою родину в Керелівці. Петро вміння млинарства передав своєму синові Тимофію, в якого і народилась Софія.

Родина була чимала, у Софії було чотири брати: Павло, Олекса, Купріян, Леонід, шляхи яких розійшлись із рідної Керелівки до м.Ватутіне, с.Рижанівки, Києва та Баку. Сестри Олександра та Тетяна проживали у Латвії і Золотоноші. Найбільшою радістю для Софії були ті дні, коли вся родина збиралась біля батьківської оселі. Розповіді, спогади і рідна українська пісня довго пливла над розлогими садками, зустрічаючи вечірню зірку.  

1930 року Софія Тимофіївна залишає батьківське подвір’я, одружується з Олексою Шолохом, поселяється жити в його садибі майже поряд з хатою дяка Богорського, де колись навчався її родич – малий Тарас. Її рідну хату під розкішною солом’яною покрівлею, як дорогоцінну річ, забирають і перевозять до Києва, у музей архітектури і побуту, с. Пирогове. вона і досьогодні гостинно запрошує всіх відвідувачів, у своїх віконечках відсвічуючи минувшину родини Шевченків із Керелівки.

Софія Тимофіївна нагадувала, що після служби в церкві її батько Тимофій по неділях збирав у хаті родину, читав „Кобзаря”. Улюбленим його твором була поема „І мертвим, і живим, і ненарожденним...”

Софія Тимофіївна працювала в колгоспі, з піснею не розлучалась ні на полі, ні вдома. Маючи трьох синів, Віктора (1931 р.н.), Василя (1936 р.н.), Петра ( 1948 р.н.) співала їм колискових, а найбільше українських пісень.

 

 

Софія Тимофіївна з родиною: чоловіком та синами

Петро Олексійович Шолох з онуком Олександром

 

Коли садибу і хату дяка Богорського віддали в підпорядкування музею Т.Шевченка, Софія Тимофіївна пішла працювати доглядачем хати.  Гостинно зустрічала відвідувачів з усіх куточків тодішнього Радянського Союзу, спілкувалася з поетами, письменниками, скульпторами, артистами, до неї виявляли цікавість як до родички Кобзаря. А ще мала дуже гарну вроду, горду поставу, була цікавим співрозмовником. Свою розповідь вміло пересипала дотепним жартом, сумним спогадом, цитатою з твору Шевченка, куплетом української пісні.

Петро Олексович Шолох, син Софії Тимофіївни з притаєним смутком у голосі нагадує: „Найулюбленішою піснею моєї матері була "Зелений листочок на яр похилився, / Молодий козаче, чого зажурився?"

Невпинно летіли роки за роками, забираючи з собою „і добро, і лихо”. Вже частіше Софія Тимофіївна зверталась до сина Петра і невістки Тетяни, аби біля неї побавились внучата Саша і Оля, розуміючи, що час не зупинити.

А там і першого правнука Віктора дочекалась. Якою ж радістю для Софії Тимофіївни було бачити, як світяться його оченята, коли вона сідала біля віконця читати вголос „Кобзаря”! Вона його не просто читала, а кожен твір співала, кладучи його на тільки її власну музику.

Народився другий правнук, Олександр, і Софія Тимофіївна почала збиратись у далеку дорогу до свого родича Тараса, ту дорогу, з якої засвітить родині ясною зіркою, впаде пір’їнкою з високості небес. Прожила вона 89 років, відійшла у вічність 2001 року, 7 березня, майже поряд з днем вічності нашого Кобзаря.  

...Та сили в старості не ті:
З трави густої не зірвуся,
На голос ваш, на вашу тінь
Високим криком обізвуся.
Лелеченьки, із-під весни
Прилиньте на вишневе свято,
Крильми навійте білі сни,
Спустіть хоч пір’ячко на хату.


(А.Савченко)  

 

Софія Тимофіївна дає інтерв'ю журналу "Родовід"

На подвір’ї Софії Тимофіївни, в її хаті, живе син Петро, невістка Тетяна, навідуються сюди онук Олександр з дружиною Тетяною, сином Віктором, забігає онука Ольга з чоловіком Романом та сином Олександром. У день народження та поминальні дні постоявши у зажурі біля могили Софії Тимофіївни, згадавши її мудрі слова, запашний хліб, приготовлений натрудженими руками, збираються на поминальний обід за родинним столом. І віриться їм, що там, за далеким небокраєм, у синяві небес зустріла Софія Тимофіївна свого родича, Тараса Шевченка, про якого пам’ятала все своє життя, слова якого багато разів повторювала відвідувачам під дерев’яними зводами дякової хати: „Свою Україну любіть...” 


Стаття розміщена у альманаху "Уклін Кобзареві", виданому Управлінням культури Черкаської обласної державної адміністрації до 150-річчя перепоховання Тараса Шевченка на Чернечій горі у Каневі.

 

Родичі Т.Г.Шевченка в літературно-меморіальному музеї Т.Г.Шевченка. 1964 р.

Зліва направо:

Стоять: 1. Шолох Софія Тимофіївна, правнучка по брату Микиті. 2. Невідомо. 3. Кириченко Параска Матвіївна, правнучка по брату Йосипу.

Сидять: 1. Голуб Наталка Яківна, правнучка по брату Йосипу. 2. Шевченко Терентій Трохимович, внук по брату Йосипу. 3. Шевченко Валентина Терентіївна, правнучка по брату Йосипу, на той час - директор музею Т.Г.Шевченка. 4. Шевченко Ганна Петрівна, правнучка по брату Йосипу. 5. Мурза Варка Матвіївна, правнучка по брату Йосипу.

 
 
 

Читайте також:

Цвіт Тарасового роду
Розповідь про Секліту Артемівну Платенко, родичку Тараса Шевченка по брату Микиті
Стежинкою в дитинство Тараса
Історія створення скульптурних композицій заповідника, виконаних відомим скульптором Анатолієм Кущем
На родине Т.Г. Шевченка
Спогади Михайла Старицького про відвідання батьківщини Кобзаря у 1882 році
Садиба Шевченків
Розповідь про садибу у Керелівці, де зростав майбутній поет
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
©batjkivshhyna-tarasa.com.ua
При використанні матеріалів сайту наявність посилання на першоджерело обов`язкова